תכנון כבישים 

תכנון כבישים הוא ללא ספק אחד מהחלקים החשובים והמרכזיים בכל מערך תחבורה. משרד אור מהנדסים – ייעוץ, תכנון וניהול פרויקטים בניהולו של אינג' ליאור בר עוסק בייעוץ, תכנון וניהול פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות. לכם כך מעמידה החברה לרשותכם יועץ בטיחות בעבודה על מנת לוודא שהעבודה מתבצעת בצורה בטוחה. צוות המשרד כולל את מיטב המהנדסים האזרחיים, בעלי הניסיון העשיר, ההנדסאים ואנשי המקצוע המומחים בתחום אשר מספקים שירות במגוון התחומים לרבות תכנון רחובות וכבישים, ניהול בטיחות באתרי עבודה, ניהול תכנון וביצוע של פרויקטים כולל פיקוח צמוד ועוד.

כללים חשובים לשם תכנון כבישים נכון

תכנון כבישים הינה משימה חשובה מעין כמותה. תכנון זה צריך לקחת בחשבון את יחסי הגומלים אשר קיימים בין התחבורה העירונית כמו גם הבין עירונית. דבר נוסף שחשוב יהיה להתייחס אליו זה אופי היישוב בו מוקם הכביש והתכנון העתידי אשר נועד לו.

 • הכבישים יבנו על פי התחזית הצפויה להתפתחותו של הישוב. כך במידה ונראה כי הישוב צפוי להתפתח ולהקים שכונות חדשות, יש צורך בלקיחת הנתונים הללו בחשבון בעת תכנון כבישים ראשיים אשר לא יעברו בתוך שכונות המגורים העתידיות.

 • חשוב לשים לב כי עוד בשלבים הראשונים של תכנון כבישים, מאפשרים נגישות טובה לתחבורה ציבורית. בין אם מדובר בתחנות אוטובוס או נתיבים המיועדים לתחבורה ציבורית.

 • ניהול תנועה נכון הוא גם חלק מתכנון כבישים. הוא למעשה מנסה להזרים את התנועה על הכביש במהירות קבועה ככל האפשר במינימום האצות והאטות וכל למזער את העומס על הרכבים והסיכויים לתאונות דרכים עקב איבוד שליטה על כלי הרכב.

אל תשכחו את הבטיחות

כל עניין הבטיחות על הכביש הינו אחד מהנושאים שמעסיקים את כולנו. המהנדסים אשר עוסקים בתכנון כבישים דואגים למקסם את בטיחותם של כלי הרכב הנוסעים על הכביש כמו גם את בטיחותם של רוכבי האופניים והולכי הרגל באזור. תכנון התנועה הכרוך במשימה זו כולל בין היתר גם הצבת רמזורים, תמרורים, מעברי חצייה וכמובן התייחסות למצבים מסוכנים מסביב כמו אבנים מתדרדרות. בעבודה עם משרד אור מהנדסים אתם מבטיחים כי כל עבודת תכנון הכבישים תתבצע על הצד הטוב ביותר תוך שמירה על כל כללי הבטיחות.

תכנון כבישים בצורה חכמה

תכנון כבישים נעשה לצורך סלילת תווי חדש או להוספת נתיב לצד אחר קיים וכדומה. הוא מתבסס על אלמנטים שונים אותם יש לקחת בחשבון, ובין היתר, הטופוגרפיה הקיימת, הסביבה הקרובה אליו, הבטיחות ועוד. ההחלטה לסלילת כביש נובעת גם משיקולים כלכליים, איכות הסביבה ועוד. התכנון הינו מקיף ונעשה לאחר התייעצות עם מומחים שונים. חברת "אור מהנדסים" ייעוץ, תכנון, וניהול פרויקטים מתמחה בנושא וניתן לקבל אצלה מידע מקיף.

תכנון כבישים – לטובת הציבור

תכנון כבישים נועד לפתור בעיות תחבורה שונות ומתאפשר לאחר בדיקת משתנים שונים. הוא אמור לשדרג את איכות השימוש של האנשים ולהקל להגיע למקומות עבודה, למנוע פקקים ועוד. יש צורך לקבוע תוואי דרך נוח וניתן למצוא אזורים מישוריים, הרריים, גבעתיים וכדומה. במידת הצורך, יוסיפו גשרים, מנהרות ועוד. אם בקרבה אליו יש ישוב הרי שיש לתת את הדעת לשמירה על איכות חיי תושביו ולמנוע מפגעי רעש. יש לתכנן שיפועים מתאימים ונכונים אשר יאפשרו לכלי רכב מנועיים לעבור אותם ללא קושי, בנוסף לתכנן ניקוזים נדרשים בעת גשמים עזים. במידה והתוואי עובר מעל נחלים המועדים לשיטפונות – יש להגביה את קטע  הכביש בהתאם. התכנון כולל גם כיכרות, צמתים, מחלפים וכדומה. יהיה צורך להוסיף תאורה במקטעים נדרשים, מעקות בטיחות, הפרדות נתיביות, שוליים רחבים, חניונים בכבישים מהירים, מרכזים מסחריים לצד הדרך. תחנות תדלוק ונספחים נוספים חיוניים.

תהליך מסודר

תהליך התכנון מתחיל עם הקצאת תקציב ואישורו. לאחר מכן מגיעה הדרישה הכוללת מפרט תכנוני נדרש. מהנדס כבישים משקלל את כל האלמנטים הנדרשים ואף מתייעץ עם מומחים לנושאי קשורים ועל פי כל אלו הוא מגיש את התוכנית לממונים עליו לאישור. לאחר בדיקה נוספת ותיקונים נדרשים (אם יש בהם צורך) עוברת התוכנית לביצוע.

שירות מקצועי

מומלץ לקבל שירות מחברת "אור מהנדסים" ייעוץ, תכנון, וניהול פרויקטים בעלת המוניטין. מנהליה ומהנדסי התכנון הינם מיומנים בתחום. הם רכשו השכלתם במוסדות לימודי הנדסה אזרחית מובילים והתמחו בנישה הייחודית הנ"ל. ברשותם ניסיון מצטבר המגיע מביצוע פרויקטים מורכבים לפרטיים, למוסדות ציבור וממשל, לחברות תשתית ועוד. השירות יהיה מקצועי ואדיב.

מידע נוסף בנושא

תכנון כבישים מקצועי

תכנון כבישים הוא ללא ספק הבסיס לכל פרויקט בנייה, עירוני ובין-עירוני. תשתיות כביש אשר נבנות תוך מחשבה על צרכי השכונה בעתיד, טומנות בחובן את מגוון רחב של אפשרויות גישה ויצירה של מעטפת כבישים מתאימה לאופי הפרויקט. שכונות מגורים למשל, תדרוש מפרט כבישים שונה מאשר אזורי תעשייה ומסחר. עבודת צוות של גורמי תכנון כמו אדריכלים מהנדסים וקבלני בנייה, היא המפתח להצלחת כל תוכנית לתכנון כבישים. מן הראוי לחשוב על הדורות הבאים בפרויקט מסוג זה, ולכן תשתיות אשר נבנות בהווה, צריכות לעמוד במבחן העתיד – וזהו האתגר של כל אנשי המקצוע העוסקים בתחום תכנון כבישים. למידע נוס, צרו קשר עם חברת אור מהנדסים.

תכנון כבישים על ידי המומחים

מדינת ישראל עוסקת רבות בשנים האחרונות בתחום התחבורה, עם עליית מספר כלי הרכב לשיאים שטרם נצפו במחוזותינו, וקשיים בתכנון מערך התחבורה הציבורית, לישראלים לא קל בכלל להתנייד ממקום למקום. הפתרון הטוב ביותר שקיים כיום לבעיה זו הוא תכנון תחבורה לשכונות ומרכזי מסחר. תכנון תחבורה שם בראש סדר העדיפויות את מערך התחבורה מתוך ראיה עתידית והבנה כי התחבורה היא הבסיס לכל פרויקט בניה מוצלח. ללא תחבורה נאותה, גם מתחם העסקים או המגורים היוקרתי ביותר לא יוכל למשוך אליו אזרחים ותושבים. חברת אור מהנדסים מלווה פרויקטים רבים ומסייעת להם בתכנון תחבורה אידיאלי, מקצועי ובעל ראית צריכים רחבה.

תכנון כבישים – איך עושים את זה נכון?

תכנון כבישים הינה משימה לאומית חשובה מעין כמותה. תכנון זה צריך לקחת בחשבון את יחסי הגומלין הקיימים בין מערכות התחבורה הציבורית לכלי הרכב הפרטיים, והשינויים שהם עתידים לעבור. דבר נוסף שחשוב יהיה להתייחס אליו זה אופי הפרויקט שנבנה ותדירות השימוש בתשתיות הכבישים בעתיד. לכן, בכל פרויקט תכנון כבישים חשוב לשים לב למספר נקודות משמעותיות כדי להגיע לתוצאה האידיאלית:

 • הכבישים יבנו על פי התחזית הצפויה להתפתחותו של הישוב. תוך הכנת תשתית כביש להרחבות עתידיות. למשל מסביב לשכונת מגורים ניתן להקים כבישים שבעתיד יחברו בין השכונות, ולא יהיו כבישים עוקבים או מהירים מידי לתחבורה פנים עירונית.
 • חשוב לשים לב כי עוד בשלבים הראשונים של תכנון הכבישים, מתאפשרת נגישות טובה לתחבורה ציבורית. בין אם מדובר בתחנות אוטובוס או נתיבים המיועדים לתחבורה ציבורית. שילוב התחבורה הציבורית עוד בשלב תוכניות הבניה מאפשר צמצום שימוש בכלי רכב פרטיים והנעת האוכלוסייה לשימוש בתחבורה ציבורית.
 • ניהול תנועה נכון הוא גם חלק מתכנון כבישים. הוא למעשה מנסה להזרים את התנועה על הכביש במהירות קבועה ככל האפשר במינימום האצות והאטות וכל למזער את העומס על הרכבים והסיכויים לתאונות דרכים עקב איבוד שליטה על כלי הרכב.

אל תשכחו את הבטיחות

המהנדסים אשר עוסקים בתכנון כבישים דואגים למקסם את בטיחותם של כלי הרכב הנוסעים על הכביש כמו גם את בטיחותם של רוכבי האופניים והולכי הרגל באזור. תכנון התנועה הכרוך במשימה זו כולל בין היתר גם הצבת רמזורים, תמרורים, מעברי חצייה וכמובן התייחסות למצבים מסוכנים מסביב כמו אבנים מתדרדרות. בעבודה עם משרד אור מהנדסים אתם מבטיחים כי כל עבודת תכנון הכבישים תתבצע על הצד הטוב ביותר תוך שמירה על כל כללי הבטיחות.

חושבים על העתיד

תכנון תחבורה הוא תחום עיסוק הנוגע בעיקר בחיים שיהיו לדורות הבאים. אנו רוצים לבנות את השכונות והערים שלנו בצורה שתטיב עם אזרחי ישראל גם בעתיד. גידול האוכלוסייה הקבוע מחייב את מהנדסי ההווה לחשוב בקני מידה גדולים ומסובכים יותר. התכנון מחייב את מנהלי הפרויקטים לבחון כל שלב בראיה רחבה ובמבט אל דרישות שיעלו בעוד מספר שנים. אור מהנדסים פועלת בתחום תכנון הפרויקטים ומלווה את לקוחותיה בתכנון תחבורה לכל אתר בניה. אנו מכירים בדרישות התחבורה ועושים כל מאמץ כדי לתת מענה מקצועי אחראי ואמין לדרישות הלקוחות שלנו, בעזרת צוות המהנדסים שלנו.

תכנון כבישים – מה ניתן לעשות כדי לשמור על חופש הניידות

ניידות מהירה וישירה היא יתרון משמעותי בכל נקודה בישראל. ככל ותכנון פרויקט יצליח להיות יותר נגיש למרכזי תחבורה ולחלק את משאבי התשתיות בין כל צורות התחבורה השונות שווה בשווה כך יהיה יותר קל לנוע ממקום למקום באזור.

סלילת כבישים מותאמת היא בעלת השפעה מכרעת בתכנון תחבורה. כבישים רחבים, מוארים ובטוחים משמשים גם נהגים פרטיים וגם נהגי אוטובוסים ומוניות. לכן, בעת סלילת כביש חשוב להחליט על מספר נתיבי תחבורה ציבורית שיחלק את העומס בכבישים בצורה שוויונית. כמו כן, הקמה של תחנות איסוף בטוחות, התקנת שילוט ברור, תמרורים ורמזורים גם משפיעם על ניווט זורם של התנועה.

לצד זאת, חשוב להשאיר אופציה להרחבות עתידיות, כמו למשל הוספה של פסי רכבת או רכבת קלה. מדינת ישראל חווה שינויים רבים בתחום הרכבת ועוד לא תמו כל העבודות והתכנונים בתחום. לכן כדאי לשמור את האופציה פתוחה לרווחת התושבים בעתיד.

לבסוף, תשוב לתת את העת על מדרכות להולכי הרגל, ולבנות מדרכות רחבות מוארות ובטיחותיות על פי סטנדרט בניה גבוה.

סגור

  השאירו פרטים ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  השדות המסומנות בכוכבית הן שדות חובה

  Call
  Mail